čtvrtek 13. března 2008

Výtvarná dílna reaktualizující mýtus - duchovní cesty - téma: Maltská kněžka

Asi před 5 tisíci lety vyhloubili lidé žijící na ostrově Malta ve Středozemním moři do skály podzemní chrám, který je dnes nazýván Hypogeum. Uvnitř chrámu byly nalezeny sošky v pozici Maltská kněžka, obklopené hromadou koster. Dr. Goodmanová uvažuje o tom, šamanky na Maltě následovaly tradici Burjatů ze Střední Asie. Když někdo zemře, burjatský šaman doprovází duši zemřelého na cestě po světě, ve kterém on či ona žili a nyní se ho chystají opustit. Tímto způsobem si lidská duše může připomenout krásu domova v tomto životě. Potom je duše zavedena ke vchodu do Říše mrtvých, aby opustila tento svět a přešla do nového domova napříč Světem středu. Zkušenost létání je u této pozice běžná. Je to pozice ve stoje. Postavte se rovně s nohama lehce od sebe, špičky míří rovně dopředu. Paži pravé ruky s nataženým loktem džte pevně u těla. Levou paži přitisknněte k tělu, loket ohěte do 90stupňového úhlu, dlaň položte do výše pasu. Narovnejte hlavu a zavřete oči.

Reaktualizační technika zobrazení/zhmotnění: instalace - objekt z dřevěné bedýnky, kolorovaný akrylovou barvou a doplněný dílčí papírovou či textilní instalací - další víceúrovňové akrtualizace bylo dosaženo "hojivou cestou po čakrách města".
Tato aktualizace spočívá ve vytvoření artefaktů za účelem posílení jednotlivých energeitických centem města (Jin-dřichova Hradce). O lokalizaci jednotlivých center se zasloužil Jaroslav Chvátal, který je našel díky svému mediálnímu daru. Toto specifické putování postupně navstíví všech sedm čaker města, v jejichž místě
budou použity odpovídajícím způsobem artefakty k posílení a harmonizaci celého města jako organismu, jako mikrokosmu a makrokosmu zároveň. Máme naše město rádi, je pro nás manifestací kosmického dění a proto se snažíme, aby život v něm byl co nejblíže rovnovánému stavu.

Pozice Maltská kněžka se svým nastavením podobná působnosti druhé čakry, obzvláště ve vztahu k domovu, k blízkým lidem, rodině. Loučení předcházející odchodu je prodchnuto silnými emocemi.

Druhá čakra se ve východních naukách nazývá Svadhisthana. Můžeme ji však také nazývat čakrou sakrální nebo centrum kříže.Nachází se nad pohlavními orgány a je spojena s křížovou kostí a otvírá se směrem dopředu.Barva druhé čakry je oranžová a je jí přiřazen element voda. Smyslová funkce pro druhou čakru je chuť. Symbolem čakry je lotos se šesti okvětními lístky.Druhá čakra je centrem původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Prostřednictvím této čakry máme přístup k oplodňujícím a vstřícným energiím, které pronikají celou přírodou. Tato čakra je často považována za sídlo Šakti, ženského aspektu Boha, ve formě tvořící rodicí síly.Rozhodujícím způsobem ovlivňuje druhá čakra mezilidské vztahy, obzvlášť k druhému pohlaví. Do její působnosti patří rozmanité hry erotiky stejně jako vzdávání se ohraničeného ega a zážitek větší jednoty v sexuálním spojení.

V první části dílny jsme z dřevěných bedem od zeleniny vytovřili objekty, které budou schopné
plout na vodě, jelikož druhá čakra Jindřichova Hradce se nachází v rohu zahrady, v místě, kde začíná náhon z Malého Vajgara do vodní elektrárny. Destrukcí a následným přeskupením vznikly objekty vyvazované provázky a dolněné papírovými či textilními zpodobeními maltské kněžky a lotosového květu se šesti okvětními lístky. Při tvořivém procesu se vyvynuly dva prototypy - jeden plující objekt, který byl spuštěn na vodu, a druhá mini svatyně posloužila zapálení oranžové svíčky na místě energetického bodu.

Obrazová příloha:
GOREOVÁ, B.
Extatické pozice těla. Praha: Votobia, 2003. ISBN 80-7220-151-4
fotodokumentace z dílny


Literatura:

GOREOVÁ, B. Extatické pozice těla. Praha: Votobia, 2003. ISBN 80-7220-151-4

Žádné komentáře: